هر آنچه درباره گیاه بامبو باید بدانید

adminadmin
32 بازدید

بامبو چیست؟

گیاهی که در این مقاله درباره آن صحبت می‌کنیم همان گیاه سبز رنگ و توخالی است که با نام بامبو یا لاکی بامبو شناخته می‌شود.
این گیاه حدود ۵ هزار سال است که در فرهنگ فنگ‌شویی عنصر مهمی است. این گیاه در فنگ‌شویی، نمادی برای شانس خوب و شادمانی و سعادت است که آن را تبدیل به گیاهی عالی برای خانه یا هدیه دادن می‌کند و روش نگهداری آسانی دارد. یکی دیگر از مواردی که باعث شهرت و محبوبیت گیاه بامبو شده است آن است که می‌توان آن‌را به دلخواه شکل داد یا حتی بافت.

 

روش نگهداری گیاه بامبو

روش نگهداری گیاه بامبو کار راحتی است و می‌توان آن را در محل کار یا خانه نگهداری کرد. این گیاه را می‌توان در آب یا خاک نگهداری کرد اما طول عمر آن در خاک بیشتر است.
اگر این گیاه را در آب نگهداری می‌کنید باید هر هفته آب آن را عوض کنید و در داخل تنگ آن سنگ‌هایی بریزید که بتوانید وزن گیاه را تحمل کند و سقوط نکند.
همچنین اگر آن را در خاک نگهداری می‌کنید باید خاکش مرطوب نگه دارید و از خشک شدن یا خیس شدن بیش از حد خاک جلوگیری کنید.

نور

گیاه بامبو به نوری مدیریت شده و غیرمستقیم نیاز دارد. برگ‌های این گیاه اگر در نور مستقیم بماند می‌سوزد و لبه‌های آن قهوه‌ای می‌شود. اگر نشانه سوختگی در برگ‌ها مشاهده کردید گیاه را به محلی کم نورتر منتقل کنید.

آب‌دهی

اگر بامبوی شما در خاک زندگی می‌کند همانطور که گفتیم باید سعی کنید تا خاک گیاه همیشه کمی مرطوب باشد. خشک شدن یا خیس ماندن بیش از حد خاک باعث پوسیدن ریشه و آسیب به گیاه می‌شود.
بامبو برای زندگی نیاز به آب زیادی ندارد اما می‌توان آن را در آب نیز نگهداری کرد.
اگر ترجیح شما نگهداری از گیاه در آب است مواظب باشید که تمام ریشه در آب باشد و خارج نشود و همچنین هر هفت الی ده روز یک‌بار آب را عوض کنید تا گیاه شما شاد و سالم بماند.
وقتی آب ساکن می‌شود ممکن است سر و کله جلبک‌ها پیدا شود پس هر زمان که آب را عوض می‌کنید گلدان را تمیز کنید تا از تشکیل جلبک جلوگیری کنید.
شما می‌توانید از همان آب لوله‌کشی برای این گیاه استفاده کنید به شرطی که سطح کلر آب زیاد نباشد. برای محکم کاری می‌توانید آب را برای دوازده ساعت در ظرفی جدا نگه دارید تا کلر آن ته‌نشین شود.
در برخی آب‌ها فلوراید بالایی وجود دارد که این ماده می‌تواند برای بامبو سمی باشد و به آن آسیب بزند و بهتر است به جای آن از آب معدنی استفاده کنید.

دما

گیاه بامبو زمانی شاداب است که در محیطی با دمای ۱۸ الی ۳۵ درجه سانتی‌گراد زندگی کند. در ما‌ه‌های سرد گیاه نباید در کنار پنجره یا دری قرار گیرد که امکان نفوذ سرما را دارد.

تعویض گلدان

اگر ریشه‌های گیاه برای گلدان بیش از حد بزرگ شود زمان تعویض گلدان رسیده است. در این زمان گیاه را به گلدانی بزرگ‌تر منقل کنید یا اگر در آب زندگی می‌کند باید تنگ بزرگ‌تری برای آن فراهم کنید. در زمان تعویض گلدان یا تنگ باید سنگ یا خاک قدیمی که برای نگهداری گیاه استفاده می‌کردید را دور بریزید و از سنگ یا خاک جدیدی استفاده کنید.

هرس کردن

در ادامه روش نگهداری گیاه بامبو به هرس کردن آن میپردازیم:
بر خلاف بونسای، گیاه بامبو را نمی‌توانید به کمک هرس کردن یا سیم شکل داد. شکل دادن گیاه بامبو به وسیله رشد طبیعی آن و تغییر منبع نور انجام می‌شود.
این گیاه را در چین به گونه‌ای پرورش می‌دهند که از کنار رشد کند و به همین خاطر پیچ می‌خورد. انجام این کار در خانه آسان نیست اما می‌توان با کمک یک جعبه که سه طرف آن بسته است و تشخیص سرعت رشد گیاه، آن را پیچ داد. برای انجام این کار باید صبر زیادی داشته باشید زیرا به تمرین و تجربه نیاز دارید.

هرس کردن بخش مهمی از نگهداری این گیاه است. در طول زمان، گیاه ممکن است بیش از حد سنگین شود و از شکل همیشگی‌اش خارج شود.
عموما بریدن شاخه اصلی گیاه اقدامی اشتباه است و به جای آن بهتر است شاخه‌هایی را ببرید که از شاخه اصلی انشعاب گرفته‌اند. ساقه جانبی را تا جایی ببرید که سه الی پنج سانت آن باقی بماند. برای محافظت از قسمت بریده شده روی آن را با پارافین بپوشانید تا از ورود باکتری‌ها جلوگیری شود.

اگر می‌خواهید شکل کلی گیاه را عوض کنید می‌توانید شاخه جانبی را از انتهای آن ببرید. در محل برش زخمی برنزی رنگ ایجاد می‌شود که ممکن است ساقه جدید از آن رشد کند یا نکند.
بهتر است ساقه‌های بریده شده را دور نریزید زیرا می‌توانید از آن به عنوان قلمه برای رشد گیاه جدید استفاده کنید.
اگر به هر دلیلی نیاز دارید تا ساقه اصلی را ببرید باید بدانید که شاخه‌های انشعابی جدید از زیر محل برش رشد می‌کنند.

سمی بودن

بامبو برای حیوانات خانگی مانند سگ یا گربه سمی است. اگر این گیاه توسط این حیوانات خورده شود ممکن است باعث اسهال، دل‌درد، آبریزش دهان، ضعف یا گشادی مردمک چشم شوند. این گیاه برای انسان‌ها خطری ندارد.

روش های تکثیر گیاه بامبو

پس از شرح روش نگهداری گیاه بامبو اکنون به روش تکثیر گیاه و مشکلات احتمالی آن میپردازیم:

قلمه زدن

اولین قدم برای تکثیر بامبو انتخاب یک قلمه سالم است.
بهتر است قلمه‌ای را انتخاب کنید که حداقل یک برگ یا بیشتر داشته باشد. برگ‌های اضافی را از روی گیاه جدا کنید تا گره رشد گیاه را ببینید. در شرایط عادی گیاه نیازی به هورمون رشد ندارد و می‌تواند به تنهایی و به سرعت ریشه دهد اما اگر تجربه‌های ناموفقی داشتید می‌توانید از هورمون رشد به عنوان نیروی کمکی استفاده کنید.

ریشه‌دهی بامبو در آب

این روش، معمول‌تر و بهتر است. ساقه بریده شده‌ای که حداقل یک برگ دارد را در آب مقطر قرار دهید. پس از مدتی ریشه‌های جدید و قرمز رنگ گیاه از پایین ساقه شروع به رشد می‌کنند. آب را تا حد ممکن تمیز نگه دارید. به محض اینکه ریشه‌های گیاه شکل گرفت می‌توانید آن را به گلدانی زیبا یا خاک منتقل کنید.

ریشه‌دهی بامبو در خاک

بامبو می‌تواند در خاک نیز به خوبی ریشه دهد. برای این‌کار گیاه را به آرامی در خاکی تازه قرار دهید و مطمئن شوید که حداقل یک گره در داخل خاک باشد. خاک گیاه را مرطوب و گرم نگه دارید تا نشانه‌هایی از رشد جدید را مشاهده کنید.
یادتان باشد که از گیاه جدید انتظار زیادی نداشته باشید. این گیاه نمی‌تواند مانند مادرش رشد کند و همان عادت رشد را داشته باشد. بامبوی جوان شما می‌تواند صاف و سرسبز باشد اما ممکن است مانند مادرش ظاهری قوی و رشد سریع نداشته باشد.

 

آفات و مشکلات و بیماری‌ها

درست است که روش نگهداری گیاه بامبو ساده است اما برخی از مشکلاتی که گیاه بامبو ممکن است با آن روبرو شود شامل کنه، شپشک، قارچ‌ها و زرد شدن برگ و یا ساقه است.

آفات

اگر نشان‌هایی از لکه‌های قهوه‌ای بر روی گیاه دیدید تقصیر قارچ‌ها است. برای درمان باید قسمت تغییر شکل یافته را جدا کنید، ساقه و برگ‌ها را خشک نگه دارید و محل قرارگیری گیاه را اصلاح کنید تا جریان هوای بهتری داشته باشد.
شپشک‌ها حشرات سفید رنگی هستند که باید آن‌ها را به کمک یک دستمال الکلی از سطح گیاه تمیز کنید.
کنه‌ها به خودی خود به بامبو علاقه‌ای ندارند و معمولا از روی گیاهان دیگر به سمت این گیاه کوچ می‌کنند. این حشرات را می‌توانید با ترکیب آب و مواد شوینده از بین ببرید.

مشکلات

در حالت کلی بامبو باید سبز باشد. اگر هر قسمتی از این گیاه زرد یا قهوه‌ای شود نشانه بیمار بودن آن است. همچنین پوسیدگی ریشه مشکل دیگری است که گیاه ممکن است با آن روبرو شود.

علل زرد شدن ساقه‌ها

ساقه‌های بامبو همیشه باید سبز بماند. هرگونه زرد شدن ساقه‌ها نشانه یک اتفاق بد است که ممکن است به خاطر دلایل زیر باشد:

۱- نور

بامبو به نور زیاد ولی غیر مستقیم و فیلتر شده نیاز دارد. اگر گیاه را در مکانی با نور مستقیم و گرم قرار دهید آفتاب سوخته و زرد می‌شود. از سوی دیگر اگر گیاه نور کافی دریافت نکند ابتدا برگ‌ها و سپس ساقه‌هایش زرد می‌شود.
اگر گیاه را محل مناسب انتقال دهید بعد یک الی دو هفته سلامت گیاه بازیابی می‌شود و رنگ زرد آن برطرف می‌شود البته برگ‌های زرد گیاه می‌ریزند و برگ‌های جدیدی به جای آن رشد می‌کنند.

۲- آب

اگرچه بامبوها درباره شرایط نگهداری سخت‌گیر نیستند اما نسبت به آبی که دریافت می‌کنند وسواس دارند. آب لوله کشی ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشد که به گیاه آسیب بزند. بهتر است از آبی فیلتر شده یا آب مقطر استفاده کنید. اگر گیاه شما در آب زندگی می‌کند بهتر است هر یک یا دو هفته آب آن را تعویض کنید زیرا سکونت بیش از حد در آب قدیمی باعث ایجاد جلبک و باکتری‌هایی می‌شود که ریشه گیاه را می پوساند.

۳- کوددهی

زرد شدن برگ‌ها و ساقه بامبو مخصوصا اگر از قسمت پایینی آغاز شود نشانه کوددهی زیاد است. اگر به تازگی به گیاه کود دادید، آب گیاه را تعویض کنید و دیگر به آن کود ندهید تا رنگ گیاه دوباره سبز شود که ممکن است چند هفته الی چند ماه طول بکشد.
یک قانون کلی است که می‌گوید کوددهی باید نهایتا یک یا دوبار در سال، توسطی کودی که ده برابر رقیق‌تر شده است انجام شود.

۴- آسیب دیدن ساقه

در صورتی که ساقه بامبو آسیب ببیند ممکن است زرد شود. ضربه زدن، شکستن ساقه، سقوط، کندن برگ‌ها، گره زدن غیر اصولی و یا حتی سرما و گرمای ناگهانی آسیب‌هایی است که باعث زرد شدن ساقه گیاه می‌شود. زرد شدن به همراه ایجاد بافت رشته رشته و لزج نشانه آن است که گیاه شما بیش از حد به مرگ کامل نزدیک شده است و ممکن است هیچ‌وقت دیگر سلامت خود را به دست نیاورد.

علل زرد/قهوه‌ای شدن برگ‌ها

گاهی ممکن است لبه برگ‌های بامبو قهوه‌ای رنگ یا زرد رنگ شود. این مساله گاهی یک مشکل است و گاهی فقط چرخه طبیعی زندگی گیاه است.
خوشبختانه اکثر بامبوها می‌توانند با سرعت رشد کنند و شما می‌توانید به راحتی برگ‌های آسیب دیده را از روی گیاه جدا کنید بدون اینکه آسیبی به آن بزنید. زمانی که برگ‌ها کاملا زرد یا قهوه‌ای شد با کمک یک قیچی یا چاقوی تمیز برگ‌ها را از روی شاخه ببرید. می‌توانید این برش را زاویه دار انجام دهید تا شکلی طبیعی‌تر داشته باشد
اکنون علل زرد/قهوه ای شدن برگهای بامبو را میخوانیم:

۱- چرخه زندگی

بامبو گیاهی چند ساله است که یعنی می‌تواند برای سال‌ها زندگی کند. این گیاه گاهی می‌تواند تا ۱۵ متر رشد کند. حتی بعضی گونه‌های این گیاه می‌تواند تا ۲۳ متر رشد کند. وقتی این گیاه می‌تواند تا این حد رشد کند باید چرخه زندگی منظمی داشته باشد. برگ‌های بامبو در هر بهار مجددا رشد می‌کند که یعنی برگ‌های قدیمی باید بریزند و از گیاه جدا شوند. وقتی زمان مردن و ریزش این برگ‌ها می‌رسد از لبه شروع به زرد یا قهوه‌ای شدن می‌کنند.

۲- مشکل آب

بامبو گیاهی آب دوست است اما نه هر آبی. سطح فلوراید بالا در آب می‌تواند باعث قهوه‌ای شدن لبه‌های برگ شود. آب‌های لوله‌کشی معمولا فلوراید و کلر زیادی دارد. می‌توانید به جای آب لوله کشی از آب باران یا آب فیلتر شده استفاده کنید.
آب دادن زیاد یا کم هم می‌تواند به برگ‌ها آسیب بزند. آب‌دهی زیاد باعث پوسیدن ریشه و ایجاد قارچ می‌شود. یک ریشه آسیب دیده نمی‌تواند مواد مغذی گیاه را تامین کند که در نهایت باعث مرگ برگ‌ها می‌شود.
آب دادن کم نیز باعث خشک شدن ریشه و در نهایت اختلال در عملکرد ریشه و مرگ برگ‌ها می‌شود.

۳- گرما

همانطور که گفتیم بامبو زمانی خوشحال است که در نوری زیاد ولی غیر مستقیم زندگی کند. نور مستقیم و گرم می‌تواند باعث سوزاندن برگ‌های گیاه شود.
این گیاه را نباید هیچ‌گاه در کنار وسایل گرمایشی قرار داد زیرا این وسایل، گرمایی خشک از خود تولید می‌کنند که باعث قهوه‌ای شدن برگ‌های بامبو می‌شوند.

۴- حشرات

برخی از حشرات ممکن است به بامبو حمله کنند و با نوشیدن شیره آن باعث خشک شدن و در نهایت قهوه‌ای شدن برگ‌های گیاه شوند. اگر گیاه شما کوچک است می‌توانید با کمک جریان قوی آب این حشرات را از روی گیاه پاک کنید اما برای آلودگی‌های شدیدتر باید حشره‌کش‌های صنعتی مخصوص گیاهان استفاده کنید.

۵- پوسیدن ریشه

یکی از اولین نشانه‌های ریشه فاسد در بامبو، زرد شدن برگ‌ها است. زمانی که این پوسیدگی گسترش پیدا کند متوجه می‌شوید که ساقه‌های قهوه‌ای رنگ و ریشه‌ها لزج شده است. اما اگر به موقع اقدام کنید می‌توانید گیاه خود را دوباره بازیابی کنید:

احیای ریشه ی پوسیده بامبو:
  • بامبویی که ریشه‌اش پوسیده را از گلدان خارج کنید و آن‌را به گلدان جدیدی منتقل کنید که آب مقطر و سنگ در آن وجود دارد.
  • برگ‌های گیاه را بررسی کنید و تمام برگ‌هایی که کاملا یا بخشی از آن زرد شده را شناسایی کنید. این برگ‌ها را با دست یا با چاقویی تیز از گیاه جدا کنید و دور بریزید.
  • یک یا دو قاشق غذاخوری پارافین را در مایکروویو آب کنید و با پارچه‌ای نخی و تمیز بر روی قسمت‌هایی که برگ‌ها را بریدید بکشید. این‌کار باعث می‌شود تا قسمت‌های بریده شده در مقابل ورود باکتری‌ها ایمن شوند.
  • ریشه گیاه را به خوبی بررسی کنید. هر قسمتی از ریشه که قهوه‌ای، سیاه، طوسی یا لزج شده باشد باید از انتهای آن بریده شود. این اقدام را با احتیاط انجام دهید تا آسیبی به ریشه‌های سفید یا نارنجی آن نشود.
  • بامبوی در حال درمان را به آبی جدید منتقل کنید و هر یک یا دو روز آب گیاه را عوض کنید تا نشانه‌هایی از رشد جدید برگ‌ها و توقف رشد ریشه‌های پوسیده ببینید.
  • راهی دیگر این است که ریشه‌های پوسیده را از گیاه جدا کنید و ریشه سالم گیاه را در هورمون رشد قرار دهید. سپس اجازه دهید گیاه شب تا صبح خشک شود و سپس آن را در آب مقطر قرار دهید تا ریشه‌ای جدید بدهد. به محض این‌که ریشه‌های جدید را دیدید گیاه را به گلدانی حاوی آب و سنگ‌ریزه منتقل کنید. آب گلدان را دائما عوض کنید تا جلوی پوسیدگی مجدد ریشه‌ها را بگیرید.

چگونه بامبوی خود را احیا کنیم؟

این مساله بستگی به آن دارد که چطور از گیاهان نگهداری می‌کنید. اگر گیاه‌تان زرد شده باید کوددهی را متوقف کنید، از آب فیلتر شده استفاده کنید و گیاه را به مکانی با نور کمتر منتقل کنید. اگر گیاه شما توسط حشرات یا قارچ‌ها آسیب دیده باید نقطه آلوده شده را توسط پارچه الکلی، حشره‌کش‌های طبیعی یا صابون حشره کش تمیز کنید

آیا می‌توان بامبو را در آب نگه داشت؟

این گیاه می‌تواند در آب زندگی کند اما برای سلامت و طول عمر بیشتر، این گیاه پس از رشد ریشه نیاز به خاک دارد.

چه تعداد بامبو خوش‌شانسی می‌آورد؟

شما می‌توانید از یک عدد تا نه عدد بامبو را تهیه کنید و خیالتان راحت باشد که همه آن‌ها (به جز ۴) نمادی از خوبی و شانس است.

آیا خریدن بامبوی آماده باعث بدشانسی است؟

خیر، این گیاه در هر صورت نشانه‌ای از شانس خوب و سعادت است حتی اگر آماده خریداری شود.

در مجموع در این مطلب سعی کردیم، از روش نگهداری گیاه بامبو اطلاعات لازم را در اختیار شما گذاشته باشیم؛ اما چنانچه در حین خواندن، سوالی به ذهنتان رسیده است اما پاسخ آن را نیافته‌اید یا نیاز به مشاوره گیاه دارید، از طریق بخش نظرات زیر همین مطلب سوالات خود را با کارشناسان گُل‌سِتان درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهند

بامبو چند سال عمر می‌کند؟

یاهی که در آب زندگی می‌کند می‌تواند یک یا دو سال زندگی کند اما اگر طول عمر بیشتری از گیاه می‌خواهید باید آن را در خاک بکارید تا چندین سال زندگی کند. ممکن است برگ‌های این گیاه بریزد اما تا زمانی که شرایط نگهداری این گیاه مناسب باشد زنده می‌ماند و می‌تواند برگ‌های جدیدی تولید کند

آیا معنی تعداد شاخه‌های بامبو را میدانید؟

یک شاخه: نمادی از یکتا بودن و جریان بی مانع انرژی است.
دو شاخه: نمادی از شانس خوب در عشق است که بهترین تعداد برای هدیه دادن به شریک زندگی می‌شود.
سه شاخه: نمادی برای تداوم رشد، تولد و خانواده است.
چهار شاخه: نمادی برای مرگ است. از هدیه دادن این تعداد بامبو خودداری کنید زیرا می‌تواند به عنوان توهین در نظر گرفته شود.
پنج شاخه: نمادی برای رفاه، طول عمر، شانس، خوشحالی و سعادت است.
شش شاخه: نمادی برای کسب ثروت از طریق شانس و کسب فرصت‌ها است که می‌تواند هدیه‌ای عالی برای محیط کار باشد.
هفت شاخه: نمادی برای سلامت و رشد شخصی است.
هشت شاخه: نمادی برای انرژی بی‌پایان و نعمت‌های فراوان است.
نه شاخه: نمادی برای موفقیت و حق‌شناسی است.

علت زرد شدن برگ بامبو چیست؟

زرد شدن بامبو ممکن است به دلایل زیادی باشد. کوددهی زیاد، کلر یا فلوراید زیاد در آب و یا نور بیش از حد خورشید و حتی در صورتی که ساقه بامبو آسیب ببیند ممکن است زرد شود. مفصلا در مقاله توضیح داده شده است.

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نمادهای ما

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت